ארכיון העיר

אופקים

מאז ועד היום

לינק לארכיון - http://www.infocenters.co.il/amc

.אופקים עיר ואם בישראל מגדירה את סיפורה, מעצבת את זהותה ויוצאת לקראת שנים של התחדשות

סיפורם של העולים מהתפוצות בכלל ומארצות האסלאם בפרט טומן בחובו הבנה עמוקה של סיפור העם היהודי מגירוש ספרד ועד היום. החברה בישראל מורכבת מאוד, הבנה של הפסיפס במסורת המזרח מאז ועד הגיעה לישראל יכולה לשפוך אור לבנייה מחודשת ואותנטית של חברה ישראלית חסונה יותר. אנו באופקים מעוניינים לבנות לבנה אחת שתהיה חלק מהקיר הגדול של הנרטיב העמוק של העם היהודי מתקופות עתיקות ועד לעת החדשה.

הקמת ארכיון העיר ובעקבותיו מוזיאון עירוני הם כלים הכרחיים לחיבור הקהילה והעמקת זהויות. תהליך זה הינו במה ליחיד, למשפחה, לעיר ולקהילה בה יוכל כל אחד לזהות את עצמו על הרצף ההיסטורי. אנו מאמינים כי מיזם זה הוא בניית פאזל שיצור בעצמו סיפור חדש בעל מרכיבי זהות, שייכות ומשמעותיות עמוקים.

בתהליך משתתפים תושבי אופקים שהתקבצו מכל הגלויות, הם מספרים את סיפור הקהילה וסיפור ילדותם בארצות הולדתם דרך העלייה וההתאקלמות בישראל וחייהם באופקים. סטודנטים יוכלו לחקור וללמוד על התפתחות הדורות בעץ המשפחתי, חקר יהדות המזרח והמסורת היהודית, מערכת החינוך תוכל לקחת חלק בהקמה ובמיוחד בלמידה ארוכת הטווח לדורות הבאים. הקהילה תוכל לשים מראה ולראות את עצמה בתוך הסיפור, דבר שהושתק או לא זכה למספיק תשומת לב עד היום מטעמים שונים.

 

 

השיטה:

  1. עבודה קהילתית, חיבור תושבים לחזון, יצירת שיתופי פעולה, איסוף, שימור, חיבור קהילות ויצירת עניין בקרב קהלים גדולים בעיר, בארץ ובעולם.

  2. הקמת מאגר אינטרנטי הכולל מסמכים, תמונות, מכתבים, קטעי עיתונות, עבודות שורשים, קטעי וידאו ושמע.

  3. הקמת מוזיאון עירוני שיכלול את כל החומר הארכיוני שנאסף, עמדות מידע, סרטוני תדמית, תמונות, חדר אור קולי, חדר אורחים, ספרייה, עדויות של תושבים וכן עמדה למתן עדויות חדשות.

 

מטרה:  לספר את סיפורה של העיר אופקים בצורה רחבה, מקיפה ואותנטית.
עריכה והחייאה מחדש של הסיפור העירוני מתוך הגדרה עצמית חדשה ותוך שימת דגש על סיפור הנראטיב מהיבטים שונים ומגוונים כגון: קהילות, אנשים פרטיים, תושבים לשעבר, ותיקי העיר, מערכות החינוך, קהילות חדשות ועוד. שיתוף ציבור וסיפורים אישיים ומשפחתיים מתוך כוונה ליצור בסיס רחב של סיפורים שעליהם ניתן לבנות סיפור מבוסס לעיר אופקים.
א. הקמת מאגר ארכיוני קהילתי של תושבי העיר אופקים על עצמם ועל העיר כהכנה לבניית תשתית למוזיאון וארכיון עירוני לרשות.
ב. פרויקט של שיתוף כל הקהילות בעיר הדור הראשון, השני והשלישי.
ג. שיתוף תושבים עוזבים שגרו באופקים ושורשיהם כאן.
ד. שימור חומרים (דיגיטציה) לדורות הבאים על גבי הרשת.
ה. הקמת מוזיאון פעיל וקולט קבוצות, חדרי תצוגה ומכון מחקר עירוני.
 
שותפים: עיריית אופקים, קק"ל, אחוזת נגב, אוניברסיטת בן גוריון, מוזיאונים וארכיונים בארץ ובעולם.

רוצים לעביר חומרים לארכיון? [email protected]

רוצים לדבר איתנו?  054-5370088

לינק לארכיון - http://www.infocenters.co.il/amc